Turneja školskog zbora po Slavoniji

Prenosimo tekst učenice Marije Bučar o turneji školskog zbora po Slavoniji:

Putovanje Slavonijom

Krajem devetog mjeseca ove godine, pjevački zbor Srednje škole Petrinja nagrađen je trodnevnim putovanjem po Slavoniji. Uz upoznavanje i razgledavanje gradova, oduševljeni ljubaznim gostoprimstvom, lokalnom smo se stanovništvu zahvalili održavši dva koncerta.
Na putu vrijeme nam nije bilo naklonjeno, ali to nije omelo uvijek veselu atmosferu popraćenu pjesmom. Posjetili smo eko-etno selo Stara Kapela gdje smo upoznali tradicionalni život ljudi na selu. Naša sljedeća postaja bio je grad Požega. Obišli smo centar grada i požešku Gimnaziju kroz koju nas je proveo ravnatelj g. Pavle Bucić. Unatoč predivnom i prostranom interijeru, škola nam se činila prevelikom u odnosu na našu. Slijedio je večernji koncert u Gradskom kazalištu Požega. Iako je gledateljstvo bilo malobrojno, dali smo sve od sebe. Ponosni dobro odrađenim nastupom odvezli smo se u Vinkovce gdje smo bili smješteni u izvrstan hostel.
Drugi dan smo uz stručno vodstvo razgledavali grad Ilok i posjetili Iločke podrume i vidikovac Principovac, a popodne u Vukovaru upoznavali ne tako ugodnu nedavnu prošlost naše domovine. U vukovarskoj bolnici slušali smo o stanju, borbi i snazi Vukovara i okolnih gradova za vrijeme Domovinskog rata. Također smo posjetili Spomen dom Ovčara. Zamišljeni i potreseni, ali ujedno i ponosniji na svoj narod uputili smo se do vukovarske franjevačke crkve sv. Filipa i Jakova gdje smo nakon mise održali koncert duhovne glazbe. Ovaj je put publika bila nešto brojnija od požeške, a mi smo iskoristili sav potencijal predivne akustike ove crkve otpjevavši zahtjevan repertoar. Nakon također raspjevanog domjenka i večere u Vukovaru vratili smo se u Vinkovce.
Zadnji dan našeg putovanja obilježili smo obilaskom Osijeka i Zavičajnog muzeja Našice koji je smješten u dvorcu grofova Pejačević. Ravnateljica muzeja, gospođa Silvija Lučevnjak, darovala nam je uokvirenu fotografiju hrvatske skladateljice Dore Pejačević u čijoj smo memorijalnoj sobi zapjevali i zasvirali, a primljeni dar bit će nam trajna uspomena na naše putovanje i posjet Našicama. Zadovoljni svojim pjevanjem i sretni zbog predivnog iskustva koje nas je još više povezalo, ne samo kao zbor, već i kao prijatelje, uputili smo se u grad kojeg najviše volimo. Umorni tijelom, ali ne i duhom vratili smo se u Petrinju i sljedećih tjedan dana prepričavali doživljaje s puta.
Za organizaciju cijelog putovanja zaslužna je naša voditeljica prof. Dora Gazibara koja nam je uz pomoć sponzorstva grada Petrinje, županije Sisačko-moslavačke i brojnih pojedinaca i institucija pružila iskustvo jednog profesionalnog zbora. Naša pedagoginja, prof. Vesna Boltužić, pratila nas je i podržavala kao i na svakom putovanju do sada. Nadamo se još mnogim uspjesima i lijepim iskustvima.

Marija Bučar, 3.b

Fotografije pogledajte u našoj galeriji.

Također pogledajte snimljeni nastup zbora u Požegi. Snimili Antonio Marković i Marko Gregurić: http://youtu.be/9OAt0g1BwT4

objavio: Kristina Andlar   datum: 15. 10. 2013.