preskoči na sadržaj
Vijesti

Dani hrvatskoga jezika 2014.

I ove su godine raznim aktivnostima u našoj školi obilježeni Dani hrvatskoga jezika. Njihov se završetak ove godine (17. ožujka) podudario sa stogodišnjicom smrti velikog hrvatskog književnika s razmeđe 19. I 20. stoljeća Antuna Gustava Matoša. Pod stručnim vodstvom profesorice Kate Sužnjević učenici 4.c, 4.d i 1.a razreda upriličili su prigodan program.


Učenica Monika Čolić iz 4. d razreda zanimljivom je prezentacijom oživjela sjećanje na Matošev kratak ali bogat život obilježen usponima i padovima, pohvalama i pokudama, odlascima i povratcima. Saznali smo da nije baš volio školu jer se njegov nemiran i neukrotiv duh stalno opirao školskoj stezi i pravilima. A nasmijala nas je jedinica iz hrvatskog.

Učenica 4. d razreda Željka Krtić predstavila nam je Matoša književnika i njegovu ulogu u povijesti hrvatske književnosti. Još jednom smo se prisjetili hrvatske moderne, razdoblja čiji je Matoš bio najznačajniji predstavnik. Njegovom novelom Moć savjesti iz 1892.  započinje hrvatska moderna, a njegova smrt 1914. označuje njezin kraj. Dubok trag ostavio je ne samo u pjesništvu i novelistici moderne, nego i u žanru kritike, esejistike i feljtonistike. Uveo je neke novine u hrvatsku književnost, a zaslužan je i za njezinu europeizaciju.

Posebno je zanimljiv bio intervju s Matošem u izvedbi Martine Orešković, učenice 4. c razreda u ulozi novinarke, i Luke Vujnovića, učenika 1. a razreda u ulozi A. G. Matoša. Na jedan dan oživjeli smo  vrhunskog hrvatskog književnika i saznali mnoge nepoznate detalje iz njegove zanimljive privatne i profesionalne biografije. Upoznali smo ga kao domoljuba, ljubitelja ljepote, građanina Europe, sljedbenika Baudelairea i Poea, ali i kao kritičara zajedljiva jezika nesklona ženskom pismu.

Usporedio je Matoš svoje i današnje vrijeme i upozorio na materijalistički duh vremena u kojem živimo, a on se odražava i na umjetnost.  Ukazao je i na opasnost koja danas prijeti hrvatskom jeziku zbog očite nebrige Hrvata za njegov opstanak te istaknuo dužnost književnika da ga perom brane.

Matoš je bio svestran umjetnik. Osim književnošću bavio se glazbom (čelist), crtanjem, a osobito je cijenio karikaturu. Imali smo prilike vidjeti i neke karikature A. G. Matoša.

Na kraju smo mogli uživati u Matoševoj pjesmi Utjeha kose, koju je glazbeno interpretirao zagrebački kantautor Hrvoje Hegedušić (Youtube).

Uz tehničku podršku Alena Klimente, učenika 4. c  razreda, kroz program nas je vodila Helena Pavić iz 4. d razreda. Ovaj nam je program pomogao da bolje upoznamo velikog pjesnika i poželimo se još više družiti s njim.

Tekst napisala: Katarina Antolović, 4. d

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Kristina Andlar   datum: 24. 3. 2014.




preskoči na navigaciju