Izložba unikatnih knjiga povodom Mjeseca knjige 2014.

„U mjesecu knjige 2013. godine iz Đurđevca je krenula inicijativa za udruživanjem stvaralačkih potencijala i osobnosti, poglavito iz našeg zavičaja, s tendencijom širenja u druge županije i regije.

Trenutno su uključeni umjetnici iz Hrvatske (Podravina, Zagorje, Prigorje, Dalmacija, Slavonija) te iz Slovenije, Kanade i Velike Britanije.

Na taj način umjetnici iz zemlje i inozemstva dobivaju priliku da izvan službenih prostora pokazu svoj rad i oplemene našu svakidašnjicu.

Cilj je projekta potaknuti i ljubav prema knjizi, te ponovo afirmirati manufakturu od koje se odustalo u vrijeme visokih tehnologija.

Tradicija rukopisnih i ručno uvezenih knjiga jedna od najstarijih u evropskom kulturološkom  kontekstu. Edukativni domet ovakve izložbe bio bi vrlo visok, spajajući stare vještine i zanate sa modernim alternativnim načinima dizajniranja i uvezivanja knjiga.

Projekt je nazvan: Mnogocrtje, višeglasje, oblici i svjetlopisi

(Prijateljska sinergija – umjetničke knjige u jednom primjerku)

Pozvano je 40 autora koji su svaki na svoj način i u svom originalnom stilu uobličili materijal za jednu unikatnu knjigu.

Oblikovanje, uvezivanje i design većine knjiga preuzima Zoran Vidaković – Ručni uvez Zoranoske.

Zastupljen je velik broj tehnika i materijala koji se koriste u izradi knjiga (papir, svila, žica, drvo, keramika, platno, boja, fotopapir, reciklirani papir, batik).

Uz svaku izložbu bit će održane radionice ručnog uveza knjiga za djecu i odrasle s mentorom Zoranom Vidakovićem.

Do sada izložba je bila u knjižnicama u Đurđevcu, Belišću, Novoj Gradiški, Splitu, Osijeku, Sisku, Petrinji.“

( Iz Pisma za medije )

Mjesec knjige 2014. zatvaramo ovom prigodnom, impresivnom i zanimljivom izložbom. Svi ste dobrodošli!

objavio: Kristina Andlar   datum: 11. 11. 2014.