Europski dan jezika

Svake se godine 26. rujna obilježava Europski dan jezika, kojim se slavi jezična raznolikost kontinenta s više od dvjesto različitih jezika. I u našoj smo ga školi obilježili nizom zanimljivih aktivnosti, među kojima je i projekt Tuđice naše svagdašnje, prvotno realiziran 2010. godine, a sada ponovljen radi utvrđivanja tuđih utjecaja na imenovanje uslužnih djelatnosti u našem gradu danas.

Pod vodstvom profesorice hrvatskoga jezika Kate Sužnjević učenici 3.a razreda: Tea Ljubešić, Iva Đureković, Lucija Sumonja, Tea Harčević, Antonio Damjanović, Dorotea Kozić i Andrej Žugaj predočili su nam koliko su zapravo strani jezici sveprisutni u našoj sredini a da mi to i ne primjećujemo. Svojim istraživanjem ove pojave uvjerili su nas da živimo u gradu s više od 60% stranih naziva uslužnih djelatnosti, a ukoliko se taj postotak nastavi povećavati, posjetioci više neće imati dojam da se nalaze u Petrinji, nego u nekom manjem engleskom gradiću.  Neće li se možda i naša ulica tada zvati John Gundulich St? Osim u nazivima kafića, kladionica, frizerskih salona, trgovina i ostalih gradskih usluga, strane riječi koristimo i u govoru, i to ne samo u privatnim razgovorima. Tako su na primjer riječi poput stage, link i party često korištene na televiziji i u ostalim medijima, a ljudi više i ne reagiraju na njih kao na nešto novo i nepoznato, već kao na sastavni dio hrvatskoga jezika.

Premda se čini kako stanje i nije toliko opasno i alarmantno, svjesni smo da će nereagiranjem na očite znakove koje uočavamo  dominantni jezici (čitaj: engleski) uskoro "progutati" hrvatski jezik te će se o njemu, možda, uskoro pričati kao o izumrlom jeziku. Nekima ni to ne predstavlja problem, no nije li vrijeme da se zapitamo gdje je nestalo poštovanje prema našim predcima koji su se čak i životom borili za jezik koji nas određuje i na kojem spoznajemo svijet i život.

( tekst napisala Kristina Lovrić, 4.b )

objavio: Kristina Andlar   datum: 3. 10. 2016.