Posjet izložbi :Tragom života uz rijeku Kupu

Grad Petrinja i udruga Zrinska Gora organizirali su izložbu u prostrijama galerije Krsto Hegedušić (POU Hrvatski dom Petrinja) izložbu pod naslovom Tragom života uz rijeku Kupu.

OD PRETHISTORIJSKOG MAMUTA DO DREVNOG ČAMCA

Banovina i njezina okolica, posebice Zrinska gora, kriju izuzetne geološke pojave. U geološkom pogledu, područje Zrinske gore je heterogene građe i sastava. Veći dio je građen od eocenskog fliša  i magmatsko-sedimentnog sklopa jurske i donjokredne starosti. Stijene i taložine iz daleke prošlosti razotkrivaju nam osobitosti i mijene pradavnog banijskog krajolika. Bitne oznake davno započete prošlosti ovog prostora su taložine Panonskog mora koje je oblikovano početkom miocena od Paratethys mora. Naslage su mjestimično fosilizirane i sadrže skelete: algi, mahovnjaka, mekušaca, koralja, bentičkih foraminifera, rakova, školjaka, ježinaca, glavonžaca i riba, te biljaka i ostatke orudnjavanja.

Poznato je da su paleogenske taložine panonskog prostora u miocenu i pliocenu bile obilježene nizom povremenih snažnih erupcija vulkana okolnih područja. Takav životni okoliš, često zavjetren dimom i nanosima vulkanskog pepela prije 18 milijuna godina vladao je i na Banovini u vrijeme obitavanja dinoterija, mastodonata i nosoroga. Pretpostavka je da su praslonovi tražili spas na uzvišenju, ali su zbog spomenutog  djelovanja tektonike ostali zaglavljeni u močvarišta, a potom je pao vulkanski pepeo i počeo se pretaloživati u bentonit i tako su fosilizirani. Pretpostavlja se da su banijski praslonovi pripadali rodu Gomphotherium, a nosorog superfamiliji Rhinocerotoidea.

Mamuti su izumrli rod životinja iz porodice surlaša (Proboscidea), gdje spadaju i slonovi. Smatra se da su evoluirali od azijskih slonova prije 4,8 milijuna godina. Prije oko 700.000 godina tadašnja topla klima se značajno promijenila pa su savane Europe, Azije i Sjeverne Amerike ustupile mjesto hladnijim i manje plodnim stepama. Južni mamut je postupno iščezavao, a zamjenio ga je stepski (Mammuthus trogontherii) koji je bio prilagođeniji hladnim stepama. Ova promjena je stvorila dlakavog mamuta (Mammuthus primigenius) prije oko 300.000 godina koji je obitavao i na Banovini.

Stotine različitih fosila koji su prikupljeni na Banovini “strpljivo čeka” dan ulaska u muzej Banovine kao i neprocjenjivo arheološko blago iz vremena Kelta, Sasa i Rimljana. Do kada?!

Matija Bučar, prof.

Učenici naše škole su posjetili izložbu, pogledajte i nađite malo vremena da posjetite ovu poučnu izložbu.prvu u nizu kojom se obilježava 777 godina od kako je Petrinja postala slobodni kraljvski grad.

Zahvaljujemo se organizatorima na ovoj izložbi te voditeljici galerije  Almi Trauber, voditeljica galerije.

objavio: Šeherzada Šaini Talić   datum: 15. 2. 2017.