POSJET UDRUZI "KAS" 🐎🐴🎒

U četvrtak i petak učenici 3. c i 4. c razreda, smjer veterinarski tehničar, pod vodstvom nastavnica Donate Bučar i Suzane Majetić Milostić, posjetili su Udrugu „Kas“. Udruga „Kas“ je humanitarna, neprofitna, nestranačka organizacija koja od 2002. godine provodi program terapijskog jahanja za osobe s invaliditetom, a u ponudi imaju i rekreacijsko jahanje. Nekoliko puta bili su poplavljeni, a zadnji put 2023. godine Sava je poplavila cijeli prostor Udruge i uništila velik dio imovine. Srećom, sve su životinje spašene i odvedene na sigurno. Uspjeli su ponovno stati na noge i nastaviti s radom. Učenici su se družili s Etnom, Đoletom, Karlom, Lilly, Ornamentom i Zirom, konjima koji su trenutno u Udruzi.

Svakodnevna briga o konju podrazumijeva pridržavanje striktnih pravila higijene, čišćenje boksova i čitave štale, brigu o ispustima i pašnjacima te pravilnu prehranu. Njegovan konj je zdrav konj, a to znači svakodnevno timarenje konja četkanjem, češljanjem te čišćenjem kože i kopita. Četkanje konja specijalnim četkama, osim za održavanje čistoće, važno je jer potiče cirkulaciju i poboljšava disanje kože. Naši su se učenici rado okušali u ovim aktivnostima i teško je reći tko je više uživao, oni ili konji. Okušali su se i u osedlavanju konju, a neki su i jahali. Od fizioterapeuta su saznali o učincima terapijskog jahanja na osobe s invaliditetom u smislu motoričkog razvoja, jačanja samopouzdanja, motivacije za prihvaćene oblike ponašanja, samoprihvaćanje, usvajanje i razvoj komunikacijskih i temeljnih socijalnih vještina.
Možda nakon ovih posjeta naših učenika Udruga dobije nove volontere kojih nikada nema dovoljno, što ne bi bila posebna novost jer, kako su nam rekli, najviše volontera dolazi iz redova naših učenika. 🤗
Zahvaljujemo zaposlenicima Udruge i volonterima koji nas uvijek srdačno dočekaju i nesebično dijele s nama svoje znanje i pozitivnu energiju. 🥰

objavio: Administrator   datum: 15. 3. 2024.