Tuđice naše svagdašnje

Učenici 4.c razreda predstavili su u prepunoj učionici br. 17 maturalnim razredima svoj projekt „Tuđice naše svagdašnje“. Projekt su osmislili i proveli pod vodstvom svoje profesorice hrvatskog jezika Kate Sužnjević sljedeći učenici: Dolores Cetinski, Mateja Gunčić, Lucija Petračić, Benjamin Vlahov i Matko Jajčinović. Svoj likovni doprinos je dala Sanda Crnković, a s Lucijom plakat projekta je izradila Kristina Fett.

Leksikologija je gradivo završnog razreda srednje škole, a ovim projektom to je gradivo približeno učenicima trećih i četvrtih razreda. Posebna vrijednost ovog projekta je istraživanje koje provedeno na ulicama naše Petrinje. Analizirani su natpisi ugostiteljskih objekata i trgovina i rezultat istraživanja je da je preko 50% naziva stranog podrijetla.

Slično istraživanje je 2003. za svoj fakultetski seminarski rad iz onomastike provela knjižničarka Danijela Mesar i tada je samo 1/3 naziva bila stranog podrijetla. Stanje se prema tome pogoršalo. I kao što jedna prikazana karikatura kaže još ćemo se možda već u bliskoj budućnosti šokirati kada naiđemo na hrvatskim ulicama i zidovima zgrada natpis na – hrvatskom jeziku.

Možda nam naša budućnost nosi sljedeće ime ulice: John Gundulich Street!? Sve čestitke učenicima i profesorici na provednom projektu,

Goran Marjanović, prof.

objavio: Goran Marjanović   datum: 15. 3. 2010.