Šestminutni san dovoljan za bolje pamćenje

Čak i najkraći san može biti dovoljan da bi poboljšao učinkovitost u testovima pamćenja, objavili su njemački znanstvenici.

Samo šest minuta "sklopljenog oka" volonterima u studiji bilo je dovoljno da značajno poboljšaju prisjećanje riječi. Ultrakratki san mogao bi uključiti doradu memorije u mozgu, zaključili su znanstvenici u studiji objavljenoj u magazinu New Scientist.

Jedan engleski znanstvenik nije se složio, rekavši da je potreban dugotrajniji san kako bi imao bilo kakav učinak na pamćenje.

Deseci studija ispitivali su vezu između sna i pamćenja s jasnim dokazom da prirodni ciklus buđenja i spavanja ljudskog tijela ima vrlo važnu ulogu.

Istraživački tim sa sveučilišta u Dusseldorfu želio je provjeriti koliki je najkraći san potreban da bi došlo do najmanjeg utjecaja na pamćenje.

U istraživanju su okupili skupinu studenata kojoj su odredili da zapamte grupu riječi, a tada im je dana jednosatna stanka prije testiranja. Za vrijeme tog sata nekim studentima dopušteno je spavanje u prosjeku šest minuta, dok su drugi morali ostati budni.

Studenti koji su spavali (i to samo 6 minuta) bolje su riješili test.

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 24. 2. 2008.