Maturanti pozor: osmogodišnjak prošao prijemni ispit

Brazilske pravnike šokirala je vijest da je osmogodišnjak uspio položiti prijemni ispit za pravni fakultet Universidade Paulista. Njihova je udruga istaknula kako uspjeh maloga Joaoa Victora Portellinha treba poslužiti kao upozorenje na niske standarde nekih brazilskih škola. «Ako se to potvrdi kao istina ministarstvo obrazovanja bi trebalo odmah intervenirati i istražiti okolnosti u ovom slučaju», rekao je član udruge Miguel Angelo Cancado. Joao Victor pohađa peti razred osnovne škole, nakon što je već preskočio dva razreda.

No njegova majka tvrdi kako je normalan dječak. «On je vrlo predan, voli čitati i učiti, međutim, zabavlja se i ima prijatelje... nije neki usamljeni genij». Universidade Paulista objavio je kako se dječak neće tako skoro moći upisati, unatoč položenom prijemnom.

Morat će prvo završiti srednju školu. Predstavnici fakulteta ipak tvrde kako je njegov uspjeh izuzetan ako se uzmu u obzir godine. «Osobito je dobro sastavio esej što otkriva njegove mogućnosti izražavanja i poznavanje jezika». Joao kaže kako mu je san postati federalni sudac. «Odlučio sam stoga izaći na ispit da vidim kako bih prošao... bilo je lako. Pripremao sam se tjedan dana za ispit».

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 9. 3. 2008.