Savjetovanje za roditelje darovitih učenika

Savjetovanje za roditelje „Darovito dijete – kako ga prepoznati i kako mu pomoći?“ održano je 22. svibnja 2012. godine u Srednjoj školi u Petrinji, a u sklopu projekta „Korak prema vrhu - ISKRA / Step2Peak, Activate&Respond2Kids - SPARK“ financiranog sredstvima Programa za cjeloživotno učenje Comenius Regio partnerstva.

Savjetovanje je pozdravnim govorom otvorila Tatjana Puškarić, pročelnica Upravnog odjela za upravljanje pristupnim fondovima i poticajnim sredstvima, te predstavila projekt, njegove ciljeve i dosadašnje aktivnosti.

Savjetovanju je nazočilo pedesetak roditelja koji su imali priliku od prof. dr. sc. Vesna Vlahović-Štetić i mr. sc. Narcisa Vojnović, stručnjakinja u području rada s darovitom djecom, saznati koji su to osobine djeteta koje pokazuju da je dijete darovito i koje su njegove potrebe.

Neke od spomenutih osobina darovite djece su da imaju izuzetne sposobnosti pri učenju, zadržavanju i uporabi znanja, pri rješavanju problema koriste potrebno znanje i superiorne vještine rezoniranja, u mlađoj dobi razumiju složene i apstraktne ideje, pokazuju visoku razinu potrage za informacijama, imaju širok raspon interesa i pokazuju interes za izvanškolska znanja. Tijekom savjetovanja roditelji su imali priliku iznijeti poteškoće na koje nailaze, te zajedno s drugim roditeljima razmijeniti iskustva u njihovu rješavanju. Neke od poteškoća su zabrinutost zbog djetetovog emocionalnog i socijalnog razvoja, prilagodba na činjenicu da je dijete darovito, odnosi s braćom i sestrama, odnosi između obitelji i škole, te odnosi s drugim roditeljima u zajednici.

Prije početka savjetovanja, nastupile su Marija Bučar, Tena Lončarević i Katarina Mandić, učenice 1. razreda.

Koordinatorice projekta za našu školu : Ivana Vuić,dipl.psih. i Vesna Boltužić,prof.

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 23. 5. 2012.