AKCIJA U NAŠOJ ŠKOLI - Zaklada Ana Rukavina

Utorak, 13.05.2008. od 10 do 13 sati.

U
  utorak, 13.05. 2008. od 10 do 13 sati u prostorijama naše škole održat će se akcija za upis u registar dobrovoljnih darivatelja koštane srži.

Ana Rukavina

ŠTO ZNAČI BITI DARIVATELJ KOŠTANE SRŽI ILI PERIFERNIH MATIČNIH STANICA?

KAKO MOGU POSTATI DARIVATELJ?
Dođite na uličnu ( gradsku ) akciju za upis u registar ili dodđite u Centar za tipizaciju tkiva KBC Zagreb, Kišpatićeva 12 u vremenu od 8-16 sati. Sve informacije o darivateljstvu i mogućnostima donacija možete dobiti na telefon 0800-5432.

TKO MOŽE BITI DARIVATELJ KOŠTANE SRŽI ILI PERIFERNIH MATIČNIH STANICA?
Svaka osoba u dobi od 18 do 55 godina.

KAKO MOGU POSTATI DARIVATELJ KOŠTANE SRŽI ILI PERIFERNIH MATIČNIH STANICA?
Potpisom pristanka na određivanje gena tkivne snošljivosti i ulaskom u registar dobrovoljnih darivatelja koštane srži.

KOLIKO PUTA MOGU BITI DARIVATELJ?
Darivatelj se može bti više puta. Uobičajeno je samo jednom.

KOJA JE PROCEDURA ULASKA U REGISTAR?
Nakon potpisa pristanka uzet će vam se uzorak krvi i odnijeti u laboratorij za tipizaciju tkiva da bi se odredili vaši geni tkivne snošljivosti. Uzorak vaše krvi za tipizaciju uzima se kao i ostali uzorci koje ste do sada davali za određivanje npr. krvne slike ili biokemijskih nalaza.

NALAZI LI SE U REGISTRU MOJE IME?
Vaše ime ima samo Centar za tipizaciju tkiva KBC Zagreb. U registru se vodite pod šifrom.

KOJE BOLESTI SE MOGU LIJEČITI MOJOM KOŠTANOM SRŽI?
Transplantacijom vaše koštane srži mogu se liječiti bolesnici s akutnim i kroničnim oblikom leukemije, limfoma te bolesnici s teškim oštećenjem koštane srži.

KAKO ĆU ZNATI DA MOJA KOŠTANA SRŽ MOŽE NEKOME POMOĆI?
Ukoliko se nađe bolesnik koji ima iste antigene tkivne snošljivosti kao i vi kontaktirat će vas Centar za tipizaciju tkiva i ponovno vas pitati pristajete li biti darivatelj.

MORAJU LI KRVNE GRUPE BITI IDENTIČNE?
Krvne grupe darivatelja i primatelja ne moraju biti identične. Različite krvne grupe nisu prepreka za uspješnu transplantaciju koštane srži ili perifernih matičnih stanica.

MOGU LI BIRATI NAČIN DARIVANJA?
Da, možete birati između darivanja koštane srži ili perifernih matičnih stanica.

KAKO SE UZIMA KOŠTANA SRŽ?
Koštana srž se uzima iz kostiju zdjelice. Kako ovaj postupak nije bezbolan, uzimanje koštane srži radi se u općoj anesteziji u operacijskoj sali. Potrebno je biti u bolnici najmanje tri ( 3 ) dana.

KAKO SE UZIMAJU PERIFERNE MATIČNE STANICE?
Uzimaju se postupkom leukafereze.

ŠTO JE LEUKAFEREZA?
Postupak odvajanja perifernih matičnih stanica iz cirkulacije darivatelja. Aparat za leukaferezu je sličan dijalizatoru. Krv darivatelja iz jedne ruke ulazi u aparat, centrifugira se i odvajaju se matične stanice, dok se ostali dio krvi kroz drugu ruku vraća u cirkulaciju darivatelja. Sve se obavlja u sterilnim uvjetima s jednokratnim potrošnim materijalom i ne postoji nikakva opasnost od zaraze. Postupak traje 4 sata, bezbolan je i nema potrebe za anestezijom.

objavio: Kristina Andlar   datum: 8. 5. 2008.