XXV. smotra učeničkih zadruga Republike Hratske

Srednja škola Petrinja sa svojom učeničkom zadrugom “Bratovština” sudjelovala je na XXV. smotri učeničkih zadruga Republike Hratske održane 11. - 12. svibnja u Zagrebu u organizaciji Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva i Hrvatske zajednice tehničke kulture.

Radove učeničke zadruge “Bratovština” najbolje su prezentirali učenici: Kristijan Fabac i Ozana Marija Ferenčak i njhovi mentori Drago Franić  dipl.ing. i  Ivo Jelečević dipl.ing.

Na ovogodišnjoj, jubilarnoj, 25. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske, svoje radove predstavili su mladi zadrugari i njihovi voditelji iz 52 učeničke zadruge iz Hrvatske i 1 učenička zadruga iz Manchestera, UK. 10 učeničkih zadruga prezentiralo je svoj istraživački rad izveden u programu zadruge.

Mladi zadrugari i ove su godine  članovima prosudbenog povjerenstva predstavili svoje najbolje proizvode i  prikazali praktične radove,  prezentirali rad  i postignuća svoje zadruge. Kreativnost i inovativnost mladih zadrugara vidjela se na svakom izložbenom prostoru. Bilo je tu vrlo maštovitih ukrasnih i uporabnih predmeta od keramike,  stakla, drveta, tekstila, čipke, jabuka uzgojenih u školskim voćnjacima,te raznih prehrambenih proizvoda,  meda i raznih pripravaka od sapuna i krema do čajnih mješavina koje su pripremile vrijedne ruke mladih zadrugara.

Na Smotri je prezentirano 10 vrlo vrijednih  istraživačkih radova izvedenih u programu učeničke zadruge, 9 iz Osnovnih škola i 1 rad iz Srednje škole, a nakon vrrednovanja povjerenstva za istraživačke radove, priznanja su osvojili slijedeći radovi:

Osnovne škole
Za osvojeno 1. mjesto:
Učenička zadruga: LOVREKI, OŠ Mate Lovraka, Petrinja
Tema rada: FOSILI ZRINSKE GORE

Po završetku smotre, svim sudionicima urućene su pohvalnice i zahvalnice za sudjelovanje te je proglašeno 12 Najproizvoda smotre:
Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi:
UZ BRATOVŠTINA, Srednja škola Petrinja
Proizvod: KUHANI KRAVLJI SIR sa različitim začinima

Također, županijski stol je odnio sve pohvale te je izabran kao najbolje osmišljen i prezentiran sa raličitim uratcima iz svih zadruga iz naše županije.
Ovogodišnja jubilarna XXV. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske održana je u duhu dva slogana koja su kreirali mladi zadrugari iz:

UZ PUŠLEK, Poljoprivredna škola Zagreb

ČUDA STVARA MAŠTA MLADIH ZADRUGARA

UZ BRIG, Gospodarska škola Buje

Harmonija,Umijeća,Uspjeha,Znanja

Predsjednik Županijske podružnice HUUZ-a

Ivo Jelečević,dipl.ing.

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 6. 6. 2013.