Državna matura

Na adresi http://drzavnamatura.skole.hr/matura jednostavno se opisuje što je državna matura i kako se provodi. Definitivno pogledajte!!!!

Uz to, dana 8. rujna 2008., Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja  započeli su veliku obrazovnu kampanju "Ususret državnoj maturi".

Kampanja ima za cilj informirati i educirati sve učenike 3. razreda srednjih škola – gimnazije, strukovne i umjetničke škole, o tome što je to i što im donosi državna matura, koju će, kao prva generacija učenika u povijesti obrazovnog sustava RH, polagati 2009/2010 godine.

Uvođenjem državne mature svi učenici, iz bilo kojeg dijela Hrvatske dolaze, dobivaju istu priliku za mogućnost daljnjeg obrazovanja. Samo od rezultata ispita ovisi na kojem će studijskom programu završiti. Uvođenjem državne mature gubi se potreba za polaganjem prijemnih ispita kao uvjeta za upis na faks.

Državnu maturu polažu učenici gimnazija, dok učenici četverogodišnjih strukovnih i umjetničkih škola rade i brane završni rad s tim da ukoliko žele dalje nastaviti školovanje i oni mogu polagati državnu maturu i nakon toga upisati jedan od ponuđenih 870 studijskih programa.

Na državnoj maturi se polažu 3 obvezna predmeta, na višoj i nižoj razini, dok izborni ispiti Državne mature ovise o tome što se želi studirati. Svaki učenik ima dvije prilike za položiti državnu maturu.

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 11. 9. 2008.