30. Smotra učeničkih zadruga Sisačko-moslavačke županije

Učeničko zadrugarstvo u Hrvatskoj u posljednjih deset godina u velikom je porastu. Danas djeluju ukupno 542 učeničke zadruge, od kojih je čak 30 na području Sisačko-moslavačke županije.

Tradicionalna 30. po redu Smotra učeničkih zadruga Sisačko-moslavačke županije ove godine održana je 18.svibnja 2018. u gradskom parku u Petrinji u organizaciji učeničke zadruge Bratovština, Srednje škole Petrinja.

Divan sunčan dan, 120 mladih zadrugara, 48 njihovih voditelja iz 24 zadruge od čega su tri zadruge iz srednje škole, prezentiralo je svoj vrijedni rad pred mnoštvom okupljenih građana i prolaznika.

Smotru je otvorio ravnatelj Srednje Škole Petrinja Milan Orlić, a među gostima iz županije, grada Siska i domaćina grada Petrinje, prigodnim govorom obratili su se pročelnik za prosvjetu i kulturu gospodin Darjan Vlahov, zamjenica gradonačelnika grada Petrinje Viktorija Kaleb kao i glavna tajnica Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva Blanka Horvat.

Spontano je pokrenuta inicijativa da se iduće godine Državna smotra učeničkog zadrugarstva organizira u našoj županiji.

Među mnoštvom divnih i kreativnih ukrasno uporabnih predmeta, članovi izabranog povjerenstva imali su težak zadatak. Prema izboru voditelja najbolja je učenička zadruga ,,Sunce″ iz Prve osnovne škole iz Petrinja koja će se predstaviti na Državnoj smotri u Vinkovcima krajem listopada. Osim najboljih ove godine, a po godinama osnutka zadruge, čast da prezentiraju svoj rad imaju slijedeće učeničke zadruge - Učenička zadruga Sela - OŠ Sela, Učenička zadruga Jabukovac - OŠ Jabukovac, Učenička zadruga Komarci - OŠ Komarevo i Učenička zadruga Novljanski ogrc - OŠ Novska.

Pravo odlaska na državnu smotru dobila je učenička zadruga ,,Bratovština″ Srednje škole Petrinja, organizator i domaćin cijele smotre,  postavkom županijskog stola s najboljim suvenirima svih zadruga na temu ,,Moj zavičaj″. Želja je prezentirati bogatstvo i različitost našeg zavičaja, krajobraza, tradicije, baštine, kulture naših okolina, doživljeno očima i napravljeno rukama naše djece.

objavio: Drago Franić   datum: 4. 6. 2018.