Mladi Srednje škole Petrinja osnivaju udrugu i žele ponuditi kvalitetno druženje vršnjacima

Učenici Srednje škole Petrinja odlučili su pokrenuti osnivanje Udruge mladih. Do inicijative je došlo nakon sudjelovanja u edukaciji u koja je u sklopu Koma programa. To je putujuća škola o civilnom društvu koja se odvija po lokalnim sredinama. Kreće se od „praznog papira“ do dijagnoze problema u nekoj zajednici pa sve do pisanja projekta. Financiran je od strane Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta. Odvija se drugu godinu za redom, a planira se i treća.

U petak 24.listopada sudionici edukacije su stali pred svoje prijatelje iz škole i iznijeli ideje. Mladi masovno piju u parku, gradskoj tržnici i na nasipu bilo ljeto ili zima. Cilj je ponuditi jedan adekvatan prostor gdje će se mladi družiti i osjećati dobro. Razmjenjivat će svoja mišljenja, razvijati osjećaj za zajedništvo i biti aktivni, poručila je jedna od sudionica edukacije Martina Dumbović i dodala: “Cilj nam je da se svi zajedno tu druže i da dođu u tu našu udrugu radije nego da ostanu vani i piju.“

Više o Koma programu rekao nam je predsjednik Kluba studenata Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu te ujedno organizator i izvoditelj Damir Šerbić. „U jednom radnom tjednu smo uspjeli motivirati tu mladu skupinu ljudi da se pomaknu s mjesta. Naučili smo ih kako da malo drugačije razmišljaju i evo sad je proizvod njihova ideja, i realizacija osnivanja kluba mladih, odnosno udruge kroz koju će funkcionirati u budućnosti.“

Potporu im je dao i ravnatelj Ante Balen: “Ako se oni uhvate posla i ako budu ustrajali u ovome što su sada najavili, mi ćemo ih svakako podržati, pa i u materijalnom dijelu.“

Tako će u skorom vremenu Martina Dumbović, Matea Marić, Martina Juranović, Ana Klarić, Danijela Bunčić i Jelena Durbek svojim vršnjacima ponuditi nove sadržaje kojim će nastojati dati alternativu izlascima kojima je opijanje jedini cilj. Neke od ideja su im pokretanje tematskih slušaona, gledanje filmova, izložbe mladih umjetnika. „Nemojte nas uspoređivati s postojećom udrugom mladih!“, poručili su.

S voditeljima Koma programa Hanom Križanić i Damirom Šerbić

Autor: Marin Fran

Izvor: http://www.petrinjskiradio.com/content/view/4597/1/

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 24. 10. 2008.