INTERVJU S PROFESORICOM HRVATSKOGA JEZIKA MATEOM STANIĆ

Svaki tjedan, intervju jedan! Voditeljicu novinarske skupine i profesoricu hrvatskoga jezika Mateu Stanić intervjuirao je Lovro Berdais, učenik 2.a razreda. U nastavku saznajte detalje iz života naše nove profesorice!

1. Koju ste srednju školu i fakultet završili?

Završila sam gimnaziju u Sisku (jezični smjer), a po struci sam diplomirani kroatolog (Fakultet hrvatskih studija).

2. Gdje ste odrasli i kako Vam je bilo odrastati? Po čemu vam je to mjesto bitno i po čemu ćete ga pamtiti?

Rođena sam u Zagrebu, ali u Sisku živim cijeli život. Živim odmalena u Željezari (Caprag). Vežu me uz taj kvart razne uspomene, ali je nekako uvijek taj kvart, kada sam ja bila dijete, bio na lošem glasu, iako mi ni danas baš nije najjasnije zašto. Uvijek ću pamtiti taj kvart po lokalnoj pekari u koju smo išli kao klinci po buhtle s čokoladom. Mislim da Sisak ima velikog potencijala, nadam se „povratku“ industrijskog kompleksa i oživljavanju industrije općenito.

3. Imate li dobra sjećanja na Vaš tinejdžerski život i kako je on izgledao? Imate li neku anegdotu koju i dandanas pamtite?

Da, imam dobra sjećanja. Smatram da se u tinejdžerskom životu i u srednjoj školi ustvari formiraju različite ličnosti. Kao anegdotu pamtim svoju prvu jedinicu iz latinskog jezika u 1. razredu gimnazije.

4. Zašto ste htjeli postati profesor i kada ste znali da želite postati profesor?

Jezici su me oduvijek zanimali, a shvatila sam da bih htjela biti profesor negdje na početku fakulteta, dotad sam se vidjela u nekim znanstvenim vodama.

5. Što mislite, što je najbitnije naučiti mlade ljude u srednjoj školi?

Mislim da ih je najbolje naučiti to da razmišljaju svojom glavom. Imati svoje stavove i mišljenje, uz valjane argumente, nema boljega.

6. Kao profesoru, koji je najbolji savjet koji Vam je netko dao o učenju i o poslu koji radite?

Uvijek dati drugu priliku učeniku. Mislim da 90 % učenika zna cijeniti drugu priliku, prema nekom vlastitom iskustvu.

7. Postoji li neka generacija ili neka zgoda koju dobro pamtite i možete li ju nam ispričati?

Pamtim svoj odlazak iz prošle osnovne škole. Iznenadili su me na različite načine (moj razred, sadašnji 8.a u OŠ Zorke Sever), bilo je tu svega… darova, plakanja, ma svega.

8. Imate li možda omiljeni bend ili žanr muzike?

Kao mlada sam odrasla na punku. Teško bi mi bilo izdvojiti najdraži bend, ali ako baš moram onda Ramonesi.

9. Kako volite provoditi svoje slobodno vrijeme? Imate li nekakav hobi ili nešto slično?

Volim čitati knjige i znanstvene članke. U slobodno se vrijeme bavim pisanjem poezije. Knjige su jednostavno moj hobi.

10. Smatrate li sebe kao tolerantnu osobu? Kako rješavate probleme s učenicima?

Možda i pretolerantnom. Mislim da se kvalitetnim razgovorom sve može riješiti.

11. Kada biste mogli, što biste promijenili iz vaše prošlosti?

Trenutno se ne mogu sjetiti, ali vrlo vjerojatno ništa. Mislim da se sve u životu događa s nekim razlogom.

objavio: Administrator   datum: 20. 12. 2021.