SADNJA KESTENA - NATURA SMŽ 🎒🌱🌍

Učenici poljoprivredne struke posjetili su Edukacijsko prezentacijski centar Natura SMŽ. Posjet je bio više od obične terenske nastave; bio je to korak prema stvaranju svijeta u kojem mladi poljoprivrednici aktivno sudjeluju u zaštiti okoliša i očuvanju autohtonih vrsta. Glavni fokus posjeta bilo je sudjelovanje u sadnji sadnica kestena petrinjskog marona, autohtone sorte koja je posebno važna za lokalni ekosustav.
Kesten petrinjski maron, karakterističan po svom okusu i hranjivim svojstvima, vitalan je dio ekološkog sustava. Njegova prisutnost pridonosi raznolikosti biljnoga svijeta, pružajući hranu za divlje životinje i podržavajući ekosustav na različite načine, stoga je inicijativa sadnje ovih sadnica bila višestruko korisna.
Učenici su s oduševljenjem prihvatili priliku sudjelovati u ovom projektu. Tijekom praktičnog iskustva sadnje stekli su vrijedne vještine i znanje o važnosti obnove i očuvanja ekosustava. Educirani su o optimalnoj brizi za sadnice i o tome kako njegovati rastuća stabla kako bi se osiguralo njihovo dugoročno zdravlje. Posjet je pružio priliku za dijalog učenika i stručnjaka iz Centra Natura. Razmjena ideja i iskustava bila je inspirativna i obogaćujuća za sve prisutne. Učenici su postavljali pitanja o ekološkim praksama, održivom uzgoju i važnosti zaštite autohtonih biljnih vrsta, dok su stručnjaci s veseljem dijelili svoje znanje i perspektive.
Ovaj posjet nije samo pružio priliku za praktično učenje, već je i potaknuo svijest o važnosti očuvanja prirode među mladim generacijama. Sudjelovanje u projektima poput ovoga, ne samo da potiče ljubav prema prirodi, već i gradi temelje za budućnost u poljoprivredi koja će voditi brigu o održivom korištenju resursa. Zahvaljujući suradnji s Centrom Natura, učenici su iskusili snagu zajedničkog djelovanja u postizanju ciljeva očuvanja okoliša. Njihov doprinos u sadnji kestena petrinjskog marona nije samo gesta za danas, već je investicija u budućnost zdravijeg i održivijeg ekosustava.
Iako je petrinjski maron poznat po svojoj izuzetnoj kvaliteti, sorte poput ove često su ugrožene zbog promjena u okolišu, bolesti i drugih prijetnji. Stoga je važno poduzimati mjere za očuvanje i obnavljanje ovakvih autohtonih sorti kako bi se osiguralo njihovo preživljavanje i nasljeđe za buduće generacije. 🤗

objavio: Administrator   datum: 14. 2. 2024.