26 fakulteta uz maturu traži i dodatni ispit

Ove godine 33.000 đaka polagat će eksperimentalnu državnu maturu koja će početi 31.ožujka.

Od 2010. nitko se neće moći upisati na fakultet bez položene državne mature, s tim da će 26 fakulteta uz maturu bodovati i dodatni ispit sposobnosti koji  će provoditi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Među njima su i dva vrlo atraktivna zagrebačka fakulteta - Pravo i Filozofija - te Hrvatski studiji.

Crtanje na arhitekturi

Svi će učenici na maturi obavezno polagati hrvatski jezik, strani jezik i matematiku (na dvije razine), te jedan predmet prema izboru. Primjerice, oni koji se žele upisati na zagrebački Pravni fakultet, iz hrvatskog i stranog jezika morat će imati položenu višu (A) razinu koja u pravilu odgovara gimnazijskom programu. Iz matematike će se priznavati osnovna (B) razina, a od izbornih predmeta bilo koji predmet prema osobnom izboru učenika. No nitko se neće moći upisati na Pravo ako ne položi i testove koji će učenicima donositi potrebne bodove: test općeg znanja te test razumijevanja i logičkog zaključivanja.

Kandidati za upis na Filozofski fakultet i Hrvatske studije uz položenu državnu maturu (uvjeti su isti kao za upis na Pravo) polagat će samo test intelektualnih sposobnosti.

Zagrebački Ekonomski fakultet odustao je od dodatnog prijemnog ispita, pa će jedini uvjet za upis na Ekonomiju biti položena državna matura (iz sva tri predmeta učenici će morati imati položenu višu (A) razinu, izborni predmet mogu položiti po želji, no dodatno će se bodovati politika i gospodarstvo).

Učenici koji se žele upisati na arhitekturu nakon položene mature morat će proći i dodatnu provjeru iz crtanja. Kineziologija će provjeravati motoričke, a Stomatologija manualne sposobnosti svojih kandidata.

Matura do 22. svibnja

Prva generacija učenika koji će 2010. polagati državnu maturu, njih oko 33.000, ove se godine prijavila za eksperimentalnu državnu maturu koja će početi 31. ožujka i trajati do 22. svibnja.

Kako je rekao prof. dr. Vedran Mornar, dekan FER-a i jedan od članova Povjerenstva za provedbu državne mature, u izradi je i informacijski sustav prijava kako bi nakon položene eksperimentalne mature svaki učenik mogao vidjeti koje su mu realne šanse da upiše željeni fakultet.

Piše: Ivana Kalogjera Brkić

Izvor: http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,3,4,,154564.jl

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 4. 3. 2009.