Sto pedeset godina Male realke

PETRINJA - Svečanim programom i otvaranjem etno zbirke obitelji Hosi proslavljeno je danas 150 godina Srednje škole Petrinja. Sve je započelo davne 1871. godine kada se osnivaju prve realne gimnazije, takozvane male realke, a na današnjoj proslavi ove velike obljetnice svi su isticali kako je ona zaista posebna, jer ne događa se često da škola proslavi 150. rođendan.

Ravnatelj srednje škole Ante Balen zadovoljstvo ovom obljetnicom nije krio. „Mi smo izuzetno ponosni što smo slijednici jedne tako važne ustanove za Petrinju. Sto pedeset godina je lijepi i veliki jubilej, a Mala realka je radila neprekidno sve do danas bez obzira ne sve povijesne promjene koje su se događale“.

U sklopu svečanog programa zaslužni učenici, ali i nastavnici primili su Priznanja za sudjelovanja na raznim natjecanjima, a nakon programa u Hrvatskom domu javnosti je predstavljena etno zbirka obitelji Hosi. Jedan njen dio postavljen je u prostoru škole, a drugi dio s predmetima vezanima za poljodjelstvo i gospodarstvo biti će postavljen u školskom vrtu.

Na proslavi 150. godina Srednje škole Petrinja bili su mnogi bivši djelatnici, građani, ali i predstavnici Grada i Županije.

Izvor: http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/8153/106/

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 7. 2. 2010.