O rezultatima i preostalim nedoumicama

Kada ću znati rezultate?

• Dobit ćeš obavijest u školi. Rezultate ispita Nacionalni centar dostavit će školama u roku od 30 dana od dana završetka zadnjega ispita u svakome ispitnom roku.

Što ako ne položim sve ispite?

• Ispit kojega nisi položio možeš ponovo polagati u sljedećem ispitnom roku. Svaki ispit imaš pravo polagati dva puta bez plaćanja troškova. Ovo pravo vrijedi dvije godine nakon prestanka statusa redovitoga učenika.

Ako sam položio ispite iz predmeta obveznoga dijela s uspjehom, ali ispite iz predmeta izbornoga dijela nisam, znači li to da nisam položio državnu maturu?

• Ne. Položio si državnu maturu ako si položio sva tri obvezna predmeta.
  • Predmeti iz izbornoga dijela državne mature ne upisuju se u svjedodžbu o državnoj maturi. Ako si ih položio, dobit ćeš o tome uvjerenje na propisanome obrascu.

Položio sam ispite, ali nisam zadovoljan ocjenom. Želim bolju ocjenu. Imam li pravo ponovno polagati isti ispit?

• Da. Imaš pravo ponovo polagati ispit čijom ocjenom nisi zadovoljan, ali samo jedanput.

Mogu li tako pokušati popraviti ocjenu iz više ispita?

Ovo pravo možeš ostvariti iz najviše dvaju ispita i svaki ispit možeš samo još jedanput polagati.

Što ako na taj način napišem ispit i dobijem lošiju ocjenu?

Konačnom ocjenom smatrat će se viša ocjena.

Kakav ću dokument dobiti kao potvrdu o položenim ispitima?

• Ako si gimnazijalac, kad položiš obvezni dio državne mature dobit ćeš svjedodžbu o položenoj državnoj maturi.
  • Ako si polagao i ispite iz predmeta izbornoga dijela, dobit ćeš i uvjerenje o položenome ispitu ili ispitima.
  • Ako si učenik strukovne, odnosno umjetničke škole dobit ćeš uvjerenje o svim položenim ispitima.

Izvor: http://drzavnamatura.skole.hr/TdM/ukratko/rezultati

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 9. 10. 2009.